امروزه عموم کارها به سمت اتوماتیک شدن و کمتر شدن دخالت انسان پیش می روند. یکی از این امور تولید فلافل است. برای این منظور دستگاه فلافل زن اتوماتیک ساخته شده است.

همانطور که می دانید فلافل غذایی عربی است که بر پایه نخود می باشد. به این معنا که درصد عمده ایی از ساختار فلافل را نخود تشکیل داده است.

طرز تهیه فلافل چگونه است؟

ابتدا بایستی نخودها را در آب خوابانند تا خیس بخورد. این کار را برای حدود 24 ساعت ادامه دهید. در این مدت هر 3-4 ساعت یکبار آب نخود را تعویض کنید. این مورد سبب این شده که نخود بهتر خیس بخورد و همچنین نفخ نخود را پس ازمیل کردن کمتر می کند.

در نهایت نخود ها را آبکش  کرده و به وسیله چرخ گوشت چرخ می کنیم. البته بهتر است در این مرحله ادویه جات و سبزیجات لازم مثل جعفری را به آن اضافه کنیم که در حین چرخ کردن عمل مخلوط شدن نیز انجام شود.

آخرین و سخت ترین مرحله، قالب گیری خمیر فلافل آماده است. این کار را می توان با دست و قالب دستی انجام داد که بسیار وقت گیر و غیر بهداشتی است. همچنین کارگری که می خواهد بالای سرسرخکن بایستد و اینکار را انجام دهد از حرارت زیاد سرخکن ممکن است صدمه ببیند.

اینجاست که یک دستگاه فلافل زن اتوماتیک و کارآمد خودنمایی می کند.

فلافل زن اتوماتیک دو نازل

مزایای دستگاه فلافل زن اتوماتیک

مزایایی که دستگاه فلافل زن اتوماتیک برای شما به ارمغان می آورد:

  1. سرعت: به کمک این دستگاه می توانید تا 2000 قرص فلافل را در ساعت تولید کنید البته با دستگاه 3 نازل. به دلیل اتوماتیک بودن و عدم دخالت نیروی انسانی سرعت کار به شدت بالا می رود.
  2. بهداشت: واضح است هرچه تماس انسان با مواد غذایی کمتر شود، موازین بهداشتی عملا بیشتر رعایت می شود. در این دستگاه نیز چون کارگر فقط بایستی مخزن بالای دستگاه را از خمیر فلافل پر کند، کمترین تماس وجود دارد.
  3. دقت در وزن قرص فلافل: در تیراژ تولید بالا اختلاف وزن حتی یک گرم موجب ضرر و زیان های زیادی می شود. در نظر بگیرید یک کارگر فلافل زن هر قرص فلافل را با 3 تا 5 گرم اختلاف بزند و در ساعت چیزی حدود 500 قرص فلافل تولید کند. این فرد در هر 8 ساعت کاری 12 تا 15 کیلوگرم مواد فلافل را هدر می دهد که با محاسبه روزها سال به عمق فاجعه می توان پی برد.
    اما دستگاه فلافل زن دقت بسیار بالایی دارد و میزان خطای آن چیزی حدود 1 گرم است.

طرز کار دستگاه فلافل زن اتوماتیک

طرز کار دستگاه فلافل زن اتوماتیک بسیار ساده است. یک مخزن در بالای دستگاه وجود دارد که خمیر فلافل درون آن ریخته می شود. داخل این مخزن یک پارو همزن وجود دارد که هم مواد فلافل را مخلوط کرده و هم به سمت پایین مخزن و خروجی آن فشار می دهد.

در زیر این مخزن یک قالب از جنس پلاستیک فشرده قرار دارد که بر روی آن دو حفره برای قالب گیری فلافل است. در اثر حرکت چرخشی قالب هر بار یکی ازاین حفره ها در زیر قسمت خروجی مخزن قرار گرفته و در اثر فشاری که پارو روی مواد فلافل می آورد ، این حفره از خمیر فلافل پر می شود.

در مرحله نهایی وقتی حفره پر شده به پایین ترین وضعیت خود می رسد، در اثر فشار شافتی که در زیر حفره قرار دارد، یک قرص فلافل به پایین پرت می شود.

سرخکن مخصوص فلافل زن اتوماتیک

یکی از مسایل مهم در مورد استفاده از فلافل زن اتوماتیک انتخاب سرخکن مناسب برای دستگاه است. کلا دو مدل سرخکن وجود دارد:

سرخکن لگنی: این سرخکن ها دارای یک، دو یا سه لگن از جنس استیل هستند که فقط بابت کار فلافل سرخ کردن ساخته شده اند. این دستگاه دارای ترموستات برقی می باشد که دما را به راحتی و با دقت بالا تنظیم می کند. همچنین دارای ترموکوپل می باشند که ایمنی دستگاه را به شدت بالا می برد.

در زیر هر لگن تعدادی مشعل خطی استیل وجود دارد که وظیفه گرم کردن مخزن را برعهده دارند.

در پشت لگن ها یک ریل وجود دارد که دستگاه فلافل زن اتوماتیک بر روی آن سوار شده و حرکت خطی دارد. این مورد برای این منظور است که فلافل زن را بالای سر هر مخزن قرار داده و تعدادی فلافل تولید کرده و سپس آن را به مخزن بعدی منتقل کرده و این کار ادامه پیدا می کند.


از مزایای این سرخکن های لگنی می توان به قیمت مناسب و کارآیی بالا اشاره کرد. اما باید در نظر داشت که برای کار نیاز به یک کارگر ماهر می باشد.
سیستم حرارت دهی این سرخکن ها مستقیم است یعنی شعله به صورت مستقیم به زیر لگن ها برخورد کرده و روغن را داغ می کند. همچنین هر مخزن دارای شیر تخلیه نیز می باشد.

سرخکن ایستاده تک لگن: نوع دیگری از سرخکن ها که برای مصارف آشپزخانه های صنعتی بیشتر مورد استفاده است، سرخکن ایستاده طرح دین می باشد. این سرخکن دارای یک مخزن 20 لیتری می باشد و حرارت آن غیر مستقیم می باشد. به این صورت که شعله به صورت مستقیم روغن را داغ نمی کند. این نمونه سرخکن دارای ترموستاتو ترموکوپل و شیر تخلیه نیز می باشد.


برای نصب فلافل زن اتوماتیک در بالای سر این نمونه سرخکن بایستی یک چهارپایه با ارتفاع متناسب برای فلافل زن ساخت که فلافل زن دقیقا با اختلاف 5-10 سانتیمتر بالای سر وان سرخکن قرار گیرد.

سرخکن ریلی فلافل : سرخکن ریلی فلافل برای تولید انبوه است و به درد کارگاه های تولید فلافل یا مغازه هایی که بسیار پرفروش هستند می خورد. این دستگاه شامل یک مخزن استیل، یک نوار نقاله از جنس استیل و سیستم حرارتی و کنترل دما است. از مزایای سرخکن ریلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) عدم نیاز به کارگر ماهر یکی از مهمترین امتیازهای سرخکن ریلی است. فلافل زن در بالای سرخکن قرار گرفته گرفته و فلافل ها را درون یرخکن می ریزد و پس از طی مدت زمانی می توان فلافل های سرخ شده را در انتهای دستگاه تحویل گرفت. در کل این فرآیند یک کارگر نیمه ماهر یا حتی ساده می تواند کار را کنترل کند.

ب) رعایت موازین بهداشتی در این فرآیند به حداکثر خود می رسد، زیرا که حضور کارگر دراین مورد به حداقل خود می رسد.

ج) سرعت تولید در این روش به حداکثر خود می رسد. زیرا که دستگاه زمان استراحت نمی خواهد و می تواند به طور مداوم و بی وقفه کار کند.

د) یکنواختی پخت فلافل ها در این دستگاه بسیار عالی است. به دلیل اینکه زمان پخت و حرارت کاملا ثابت و یکنواخت بوده، فلافل ها یکدست و یکنواخت پخته می شوند.

فلافل زن اتوماتیک

مشخصات فنی فلافل زن اتوماتیک

– بدنه و مخزن دستگاه کاملا از استیل ضد زنگ و مقاوم به خوردگی ساخته شده است
– دستگاه دارای الکتروموتور با قدرت 0.5 اسب بخار می باشد
– دستگاه در سه مدل تک، دو و سه نازل ساخته می شود
– ظرفیت تولید فلافل در این دستگاه 700، 1400 و 2000 قرص فلافل است
– برق مصرفی دستگاه 220 ولت تکفاز می باشد
– وزن دستگاه چیزی حدود 70 کیلوگرم است.
– دستگاه دارای شمارنده دیجیتال است که تعداد قرص های فلافل تولید شده را شمارش می کند.

چرا فلافل زن اتوماتیک؟

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم به دلیل سرعت بالای فرآیند تولید، یکنواختی پخت و رعایت موازین بهداشتی در هنگام استفاده از فلافل زن اتوماتیک پیشنهاد ما برای راه اندازی یک فلافل فروشی خوب، دستگاه مکانیزه فلافل زن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *